Тарас Бурдейний, CEO Burisma Group: Україні потрібен власний газ, і держава йде назустріч

7 лютого 2018

У 2017 році видобувна галузь України збадьорилася. Зниження ренти й розвиток сервісного ринку дали можливість запустити нові проекти. Компанії знову розпочали займатися розвідкою родовищ і збільшили обсяги буріння, що в перспективі збільшить видобуток. Група Burisma Миколи Злочевського об’єднує пул видобувних компаній, а також відіграє вагому роль на українському сервісному ринку. Наприкінці минулого року група оновила керівний склад, новим СЕО став Тарас Бурдейний, який працює в Burisma понад 15 років. Відомому на ринку менеджеру належить розвивати відразу кілька напрямків: компанія володіє перспективними родовищами, сформувала найбільший буровий та сейсмічний флот в країні, а також має великі потужності для ГРП. НафтоРинок запитав Тараса Бурдейного про плани компанії та відкрив нові можливості Burisma Group

НафтоРинок: Яким був для Burisma Group 2017 рік?

Тарас Бурдейний: Ми працювали згідно прийнятої раніше «Стратегії мільярдів», в якій кожен з параметрів – інвестиції, видобуток і сплачені податки – перевищили планку в мільярд. Компаніями Групи за рік було пробурено 16 нових свердловин. Деякі свердловини бурились швидше, ніж планувалося, деякі – навпаки, у деяких ситуаціях доводилося приймати швидкі рішення й вносити зміни в плани заради збільшення продуктивності. В грудні ми досягли добового обсягу видобутку природного газу підприємствами Burisma Group в розмірі 2 920 м3, за рік це більше мільярда кубометрів. Таким чином, зростання в 2017 році в порівнянні з 2016-м склало 11%.

НР: Багато в чому розвиток видобутку залежить від державної політики. Ще зовсім недавно податками уряд заморозив ряд проектів у галузі. Сьогодні можна говорити про покращення у відносинах, хоча ряд питань у законодавстві залишається невирішеним. Ви можете сказати, що Кабмін і депутати ВР тепер грають на стороні газовидобувників?

Т. Б .: З упевненістю можу сказати, що держава повернулася обличчям до газовидобувної галузі й від цього виграли всі учасники процесу: державна й місцева влада, газовидобувні компанії, місцеві громади та споживачі. Україні потрібен власний газ, а не міжнародні скандали, це всім зрозуміло, й держава йде назустріч. У 2017 році були прийняті дуже важливі для галузі законодавчі зміни: знижені ставки ренти на видобуток природного газу до 12% (для свердловин глибиною до 5 000 м) і 6% (для свердловин глибиною понад 5 000 м), ці значення закріплені до 2023 року, що має сприяти збільшенню інвестицій в галузь, наприклад наша компанія за цей період може пробурити більше свердловин на зекономлені кошти. У підсумку виграють обидві сторони. Крім того, важливе значення має децентралізація ренти – з цього року 5% сплаченої компаніями газовидобувного сектору ренти будуть направлятися в місцеві бюджети, що значно допоможе розвитку місцевих громад. Повірте, соціальні проекти в регіоні роботи газовидобувників – один з важливих аспектів діяльності будь-якої компанії в будь-якій країні, оскільки є зобов’язання підтримувати місцеву громаду. Тепер фінансування ряду проектів піде через «державну касу». Я впевнений, що місцева громада від цього лише виграє.

НР: Про які проекти йде мова й скільки ренти сплатила компанія в 2017 році?

Т. Б .: Рентні платежі підприємств Burisma Group склали понад 1,5 млрд грн. Всього ж минулого року Група сплатила до бюджетів усіх рівнів близько 5 млрд грн. З цього року частина сплачених нами коштів на податки піде до місцевих бюджетів, що відкриває нові можливості для розвитку місцевих громад і регіонів, збільшення підтримки соціальних проектів. При цьому ми не відмовляємося підтримувати раніше розпочаті проекти – будуємо дороги, школи, дитсадки. До Нового року наша компанія зробила подарунок Київському міському будинку дитини ім. Городецького, забезпечивши дітей усім необхідним.

Також ми сподіваємося, що діалог з державою буде продовжений: галузь очікує дерегуляцію газовидобутку від прийнятого в грудні 2017 року в першому читанні законопроекту 3096-д; ми розраховуємо, що він буде прийнятий у другому читанні й підписаний президентом. Багато в чому українських видобувників об’єднала Асоціація газовидобувних компаній України, регулярно проводяться зустрічі, обговорюються поточні завдання й можливості для більш ефективної роботи, усі пропозиції направляються до відповідних відомств на державному й місцевому рівнях. З точки зору взаємодії «влада-бізнес» газовидобувний сектор є одним з найефективніших, результати видно на рівні роботи як з ВРУ, так і з Кабміном. Діалог з державою відкрив перед галуззю вікно можливостей для розвитку: якщо раніше всі зароблені гроші акумулювалися на оплату податків, то сьогодні з’явилася можливість направляти їх в розвиток, у тому числі в такий важливий аспект, як дослідження й розвиток родовищ. Багато компаній до сьогодні бурять за даними старих сейсмічних досліджень, що не є ефективним, тому вивільнений ресурс можна буде направити в геофізику, а вона є фундаментальною базою для ефективного буріння.

НР: У Burisma Group вже є точні плани щодо геофізичних досліджень?

Т. Б .: На найближчі два роки по 2D сейсміці Burisma Group запланувала дослідити понад 500 погонних кілометрів, по 3D сейсміці – більше 1 500 квадратних кілометрів. У січні ми вже розпочали дослідження на чотирьох родовищах.

НР: Скільки нових свердловин буде пробурено в 2018 році?

Т. Б .: Burisma розраховує на буріння 16 нових свердловин, половина з них буде глибше 5000 м. Цього року вже розпочато буріння трьох нових свердловин. Наші інвестиції в буріння та інфраструктуру на 2018 рік плануються на рівні $150 млн. Ми почали будувати новий газопровід, який з’єднує кілька родовищ групи й збільшує пропускну здатність.

НР: Які ваші плани щодо інтенсифікації свердловин, зокрема щодо гідророзриву пласта?

Т. Б .: У 2017 році ми здійснили операції з гідророзриву пласта на 10 свердловинах, чотири з яких виявилися дуже ефективними, дві не дали суттєвого результату, інші ще на стадії освоєння. Деякі свердловини збільшили продуктивність до або приблизно в 100 разів, на деяких ми почали добувати нафту й істотно збільшили частку конденсату. У 2018 році ми запланували лише на 1 квартал шість операцій ГРП. Для збільшення ефективності група придбала нове обладнання, наші фахівці будуть навчатися в американських професіоналів з компанії Lime. Послуги ГРП ми надаємо не лише всередині групи, а й іншим організаціям.

НР: Які інфраструктурні проекти ви плануєте реалізувати?

Т. Б.: У минулому році ми реалізували повну реконструкцію УКПГ на Карайкозівському родовищі, побудували мобільну установку з підготовки газу на Веселковій площі. Це сучасні конструкції, побудовані за останнім словом техніки. Резервуарні парки на Водянівці та Карайкозах виросли в чотири рази – до більш ніж 1 200 кубометрів кожен. Зараз ми плануємо будівництво холодильних установок на Рокитнянському родовищі, виробництво ШФЛУ на Карайкозівському родовищі. Аби бути більш ефективними, ми підписали трирічний договір оренди на колтюбінгову та три азотні установки. Також вже придбано новий дожимний компресор світового виробника Galileo. За рахунок нових проектів ми збільшили чисельність персоналу компанії, ми постійно залучаємо іноземних фахівців для навчання й роботи з новим обладнанням. Зараз в компанії задіяно більше 20 іноземних фахівців та технічних консультантів.

НР: Український сервісний ринок змінюється на очах, в основному за рахунок приходу іноземних компаній. З ким із іноземців ви почали працювати й кого плануєте залучити у подальшому?

Т. Б .: Крім Galileo на наших УКПГ ми працюємо з електронікою Siemens. З компанією Schlumberger підписали договір на надання сервісних послуг. Укладено договір на поставку в Україну обладнання та технічний супровід з компанією NOV (США), мова йде про систему верхнього приводу TDS-11 SA потужністю 800 к. с. і вантажопідйомністю 500 т, що дозволить збільшити швидкість буріння. Нашими постійними партнерами залишаються Weatherford, M-I Swaco, Smith Bits, Baker Hughes та ін. В лютому Burisma Group візьме участь в NAPE Summit в Х’юстоні (США) – це знакова подія для світової нафтогазової галузі, звідти ми розраховуємо привезти нові технології та ділові зв’язки.

НР: Хто є вашим покупцем конденсату й природного газу? Як формується ціна?

Т. Б .: Ціна формується на основі тендерів, в основному це паритет з поточними цінами імпортного газу. Покупець конденсату в нас один практично на весь обсяг, а серед покупців природного газу маємо понад 50 організацій, серед яких Coca-Cola, Carlsberg Ukraine, НБУ, «Укрзалізниця», «Київводоканал», «Укрпошта», «Укроборонпром», «Бісквіт -Шоколад» та багато інших.

НР: Кілька приватних газовидобувних компаній запустили проекти по зрідженому газу. Чи планує Burisma працювати на ринку LPG? Якщо так, то коли?

Т. Б .: Безумовно, динаміка розвитку ринку пропан-бутану в Україні нас приваблює і ми готуємося запускати виробництво. Точних дат поки не назву, є ряд технічних питань по інфраструктурі, які ми маємо вирішити. Ми розраховуємо, що в цьому році на одного українського виробника LPG стане більше.