Створення енергетичного ринку Європи: що обговорювали на форумі “Енергетична безпека майбутнього” у Монако

4 червня 2018

Європа й досі залежна від постачальників енергоресурсів і це ставить під загрозу економічний розвиток та стабільність євроспільноти. Якою має бути енергетична політика та на які напрямки треба особливо звернути увагу, обговорили у п’ятницю, 1 червня, в Монако. Там відбувається вже третій форум “Енергетична безпека майбутнього”.

Основний лейтмотив у виступах учасників форуму – Європа має створити енергетичний ринок та диверсифікувати постачання електроенергії. Адже такий підхід допоможе посилити конкуренцію між виробниками та відмовитися від перевитрат власних ресурсів.

“ЄС – найбільший імпортер енергії у світі. Він залежний від газу і нафти і більшість з них надходить із Росії. А безпека кожної країни ЄС залежить і від енергетичної безпеки. Нам треба говорити про об’єднання Європи задля створення великого енергетичного ринку, де європейські країни могли б обмінюватися своїми можливостями і наявною в конкретний момент кількістю енергії”, – розповів президент Латвії Раймондз Вейоніс.

Крім цього, зменшити енергозалежність від постачальників-монополістів мають так звані газові регіональні хаби.

“Створення таких хабів, наприклад, польсько-українського, та диверсифікація газу допомогли вже знизити ціну на російський газ. Звісно, з Іспанії зараз газ не піде до України, але перші кроки є, і це дуже важливо”, – пояснив спецпредставник США з енергетичних питань (2009 -2011 роки) Девід Голдвін.

А от будівництво газогону “Північний потік-2”, який проляже з Росії дном Балтійського моря до Німеччини, європейців непокоїть. Адже він може поставити в залежність від монополіста центрально- та східноєвропейські країни, котрі добре знають, як “Газпром” може використовувати постачання блакитного палива з геополітичною метою.

“Нині Німеччина і Росія будують “Північний потік” і тут постає питання: а як вони далі постачатимуть цей газ? Чи будуть вони потім поширювати його на всю Європу і якою тоді буде ціна? Чи диктуватимуть свої умови?” – зауважив прем’єр-міністр Італії Романо Проді.

Ще один спосіб посилити енергонезалежність – впровадження альтернативних джерел енергії та активне використання відновлювальної енергетики. За це агітує князь Монако, який підтримує такі проекти.

“Наскільки важливо нині втілювати сміливі, я б сказав, революційні ідеї. Тому що вже зараз ми бачимо війни за джерела енергії і її постійно стає менше. Розвиток економіки і технічний прогрес змушують споживати  більше електроенергії, а це не може не створювати проблем для європейських країн”, – заявив князь Монако Альбер II.

Однак, щоб це реалізовувати, потрібні інвестиції, переконані учасники форуму. А ще європейська енергетична система має позбутися політичного впливу.