Співпраця компанії Burisma Group та Трацької сільської ради

13 липня 2018

У дотаційних, не надто цікавих туристам чи аграріям сільрад і громад Косівщини та Коломийщини також є шанс на розвиток. Підстави для оптимізму — глибоко в надрах. Тут на Гуцулівському і Пилипівському родовищах добувають газ

Трач: газ робить бюджет

Цей закут Косівщини на межі з Коломийщиною не надто відомий: до Карпат далеко, туристів нема, бізнесу нема, безробіття, бездоріжжя. До сільської ради Трача входять ще Гуцулівка, Корости, Кривоброди, Цуцулин. Але на всі п’ять сіл — лише півтори тисячі мешканців. З Косова сюди ходить один автобус на день, ще й не регулярно. З Коломиї — три маршрутки, але доїжджають лише до Цуцулина, далі люди йдуть пішки. Відстань у 30 кілометрів автобуси долають півтори години, бо така дорога насправді роз’єднує, а не сполучає.

Як розповідає голова Трацької сільської ради Роман Яремійчук, дуже багато людей виїхали працювати за кордон. Робота тепер є і в Коломиї на заводі «Leonі», що недавно відкрився, але працювати нема кому.

«Там у нас працює одна жінка. Якби було хоча б четверо, приїжджав би автобус і забирав», — каже Роман Яремійчук.

Бюджет Трацької сільради — 500 тисяч гривень на рік. Сільрада дотаційна, про якусь інфраструктуру, комунікація, навіть поточні ремонти можна було б навіть і не мріяти. Якби не одна перевага — тут є газ.

Гуцулівське родовище відкрили наприкінці 2005 року. Значні запаси газу на території сільради дали надію на соціально-економічний розвиток. Втім, вітчизняне законодавство донедавна передбачало, що плата за користування надрами сільський бюджет обходить. Та й сьогодні, аби отримувати більшу частку з ренти, треба створити ОТГ. А в Трачі до цього поки не дійшло. Тому газовики йдуть назустріч.

У Трачі на Гуцулівському родовищі працює компанія «Надрагаз», яка входить до складу міжнародної енергетичної групи Burisma Group.

«З їхньою допомогою ми газифікували всі п’ять своїх сіл, вони профінансували центральний газопровід і частково вуличні. Це колосальні гроші», — розповідає сільський голова.

З 2012 року підприємство бере активну участь у соціально-економічному розвитку села. За цей час газовики помогли відремонтувати два будинки культури в Трачі і Коростах, поміняли на енергоощадні вікна у Трацькій школі, закупили для дітей вісім комп’ютерів. Минулого року підприємство виділило 300 тис. грн на ремонт дороги у Кривобродах.

«Цього року сума по договору на соціально-економічний розвиток становить 400 тисяч», — розповідає голова сільради. Це сума, співмірна з бюджетом села.

Ще приблизно 180 тисяч гривень ТОВ «Надрагаз» платить сільраді за оренду землі. Це понад третина бюджету Трача.

За словами Романа Яремійчука, маючи газ і партнерів-газовиків, усі проблеми в п’яти селах можна було б вирішити за три роки, якби бодай 20% рентної плати надходило до бюджету сільради.

«За цей до державного бюджету за користування нашими надрами компанія заплатила 30 мільйонів. Кажу владі: дайте нам п’яту частину, і за три роки в наші села стануть європейськими, і ми не будемо ходити просити», — говорить голова.

Донедавна вся рента за користування надрами йшла до державного бюджету. Цього року, у зв’язку зі змінами у законодавстві, 5% надходить до обласного бюджету. З них 2% лишається в бюджеті області, 2% — йде в район, а 1% — до бюджету сільради. Якби ж родовище знаходилося на території ОТГ, місцева громада отримувала б 3% від усієї рентної плати.

Майбутнє сіл — за видобутком

Роман Яремійчук каже, що села не проти утворити об’єднану територіальну громаду. Але тільки зі своїх п’яти сіл. Раніше у облдержадміністрації селам Трацької сільради пропонували приєднатися до Космацької ОТГ, яка знаходиться за 40 км від Трача.

«Трач — Космач. Це схід — захід. Розумієте, це абсурд», — каже Роман Яремійчук.

За оновленим перспективним планом трачанам пропонують приєднатися до Косова. Більшість селян, каже голова, проти такого об’єднання. Вони кажуть, що вже мають «свою ОТГ» з п’яти сіл, але їх в області не чують.

Та поки сільська рада ще не стала ОТГ, на виручку приходять самі підприємства, що працюють на її території. Зокрема, і ТОВ «Надрагаз», яке через соціально-економічне партнерство намагаються розвивати села. Разом з тим, сільська рада може збільшити рентні надходження й іншим шляхом: якщо на її території збільшать видобуток.