Інвестори у пошуку перспектив на Харківщині

23 квітня 2018

У конференції, спонсором якої виступила українська нафтогазова компанія Burisma Holdings, взяло участь близько 120 осіб.

Харків – друге за величиною місто в країні з населенням близько 1,4 млн. чоловік, колись був радянською столицею України та великим економічним центром.

Проте минулого року, за даними Міністерства економіки України, Харківська область зайняла лише 12-е місце у зростанні інвестицій.

Але, незважаючи на історію низької інвестиційної привабливості регіону через бюрократію, корупцію, відсутність верховенства права та російської війни проти України, Харків ще може розцвісти та стати економічним центром світового класу, на думку експертів, зібраних 17 квітня на економічну конференцію в Харківському готелі «Прем’єр Палац». Конференція була організована Атлантичною радою, мозковий центр якого розташований у Вашингтоні, округ Колумбія.

У конференції взяли участь близько 120 чоловік, спонсором якої була українська нафтогазова компанія Burisma Group.

Юлія Світлична − губернатор Харківської обласної державної адміністрації, повідомила присутнім, про наявні позитивні фактори, які можуть привернути інвесторів. Наприклад, з  початку процесу децентралізації України у 2014 році бюджет Харківської області  збільшився майже в чотири рази.

«Це дозволило нам стимулювати розвиток не лише в Харкові, але і в інших районах регіону, де люди за останні 10-20 років не бачили належного виробничого обладнання», − повідомила Юлія Світлична. «З 2014 року, жоден іноземний інвестор не виїхав з регіону, доводячи цим, що тут корисно вести бізнес».

У 2017 році внутрішні інвестиції Харківської області склали 640 мільйонів доларів.

У Харкові стартує будівництво двох нових станцій метро на лінії, що прямує до Міжнародного аеропорту Харків, за рахунок коштів Європейського банку реконструкції та розвитку та Європейського інвестиційного банку. У партнерстві з міжнародними інвесторами місто також побудував перший в Україні комплекс сучасних сміттєпереробних комплексів потужністю 400 тис. тонн на рік.

3-го квітня глобальна харчова корпорація Nestle інвестувала 700 млн. гривень, або $27 млн. на модернізацію своєї фабрики з виробництва локшини у Харкові. Крім того, міжнародний конгломерат Schneider Electric та виробник Malteurop, виробник солоду, повинні перевести свої головні офіси з Києва до Харкова, також в регіоні працюють як американська ядерна компанія Holtec, так і приватна компанія SigmaBleyzer.

«Однією з причин того, що Україна може досягти успіху в майбутньому, наявність величезного людського капіталу та високоосвічених працівників», − сказав Джон Гербст, директор Євразійського центру Атлантичної ради та колишній посол США в Україні.

Оборонна промисловість

Ще одна причина, чому Харківська область отримує ще більше уваги, − це тісна близькість до російської війни на східному Донбасі, оскільки місто межує як з Луганською, так і з Донбаською областями.

З 2014 року США виділили майже 1 мільярд доларів, щоб допомогти Україні захистити східний кордон, навчати солдатів та придбати військову техніку, заявила Евелін Фаркаш, колишній заступник помічника міністра оборони Росії, України та Євразії. Крім того, Україна отримає 150 мільйонів доларів США, щоб зміцнити свою безпеку в рамках Вашингтонської ініціативи по боротьбі з відродженням в розмірі 4,8 мільярда євро для протидії військовій агресії Росії на східному кордоні континенту.

Але це теж потрібно поєднувати з власною боротьбою проти корупції в Україні.

«Для того, щоб Україна була дійсно суверенною, та мала змогу приєднатися до Заходу, Україні потрібно більше працювати, щоб побороти корупцію, це питання національної безпеки»,− сказала Фаркас. «Україні необхідно збільшити прозорість та реформувати систему правосуддя для зміцнення громадянського суспільства. Якщо цього не станеться, Україна зазнає невдачі».

Щоб залучити інвесторів, Фаркас також радила Міністерству оборони України бути більш прозорим при продажу активів, таких як державні підприємства, що займаються оборонною промисловістю «Укроборонпром».

Україна також потребує додаткових інвестицій, отримуючи менш ніж 50 мільярдів доларів з моменту отримання незалежності в 1991 році. Економіка становить лише 100 мільярдів доларів, що робить її найбіднішою нацією в Європі після Молдови.

Однак, прямі іноземні інвестиції в 2017 році дещо збільшились до 2,3 млрд. доларів, і нарешті «рухаються у правильному напрямку», − сказав Морган Вільямс, президент Ділової ради США-Україна.