Burisma дає надію енергетичної незалежності України

13 жовтня 2017

Енергетична безпека є стратегічним активом. Вона сприяє злагодженій роботі всередині держав, але одночасно може встановлювати нерівні відносини між ними, стаючи приводом для суперечок і конфліктів. Це питання особливо актуальне для країн з економікою, що розвивається.

Україна – яскравий тому приклад. В умовах тривалого конфлікту з Росією, який почався в 2014 році, вона повільно прокладає шлях до енергетичної безпеки й упевнюється в тому, наскільки це складний процес.

Після 70 років у складі Радянського Союзу та ще двох наступних десятиліть нерівних енергетичних відносин, які приносили користь лише одній стороні, Україна все ще продовжує боротьбу за те, щоб стати енергетично самодостатньою.

Енергетична залежність – переважна складова проблеми

Історично Росія була провідним постачальником енергоресурсів в Україні, хоча країна має треті за величиною запаси сланцевого газу в Європі, об’єм яких оцінюється в 1,2 трлн м3.

Природний газ є основним джерелом енергії в Україні. Раніше держава закуповувала до 60% своїх запасів з Росії.

Росія давала можливість придбати практично необмежену кількість газу й надавала значні субсидії, але на певних умовах – десятиліттями лідери України мали вислужуватися перед Кремлем і підкорятися його політичній волі. Панувала тотальна корупція і, врешті-решт, українці вирішили, що ціна є занадто високою.

У листопаді 2013 року Україну охопили масові протести, коли тодішній президент Віктор Янукович призупинив підготовку до підписання угоди про асоціацію з ЄС на користь фінансової допомоги Росії. Після його вимушеної відставки у лютому 2014 року в регіонах з переважно російськомовним населенням почалися заворушення. З посиленням кризи Росія відправила війська до Криму, анексувавши його в березні того ж року. Війна на сході України вибухнула незабаром після того, як Росія підтримала повстанців. Сьогодні число загиблих перевищує 10 000 чоловік, а збитки зростають внаслідок нестійких домовленостей про припинення вогню.

У листопаді 2015 року державна енергетична компанія України «Нафтогаз» скоротила імпорт російського газу, намагаючись позбавити країну від енергетичної залежності. Тим не менш, вона продовжує ефективно утримувати монополію на імпорт, що призводить до постійного зростання цін і проблем в галузі.

Україна бере курс на енергетичну незалежність

Український уряд чітко розуміє, що країна повинна самостійно добувати й управляти власними енергетичними ресурсами, щоб бути самодостатньою. 

Варто зауважити, що уряд не зможе досягти успіху, якщо діятиме самостійно. Його спроби забезпечити підтримку з боку іноземних інвесторів не принесли успіхів, враховуючи нинішні жорсткі бар’єри для ведення бізнесу – бюрократію та корупцію.

На сьогодні Україна виробляє 30 відсотків від загального обсягу використовуваного природного газу, але вона має шукати альтернативи. Якщо уряд зможе налагодити узгоджений процес видобутку, то країна постачатиме газ своїм споживачам за нижчою ціною й зможе відстояти свій політичний та економічний суверенітет.

Цей сценарій можливий лише за умови розвитку приватного сектора.

Burisma Group – одна з найбільших приватних компаній України. Разом з урядом компанія працює над посиленням енергетичної безпеки всередині країни й за її межами. Остання з ініціатив компанії – старт імпорту великих обсягів газу з Європи в серпні 2017 року.

Burisma Group – хто це?

Burisma є найбільшою приватною компанією на українському газовому ринку й провідним виробником природного газу в Україні.

Компанія була заснована підприємцем і колишнім політиком Миколою Злочевським, вона є першим і поки єдиним повністю інтегрованим нафтогазовим оператором в країні, який займається розвідкою, видобутком, переробкою, транспортуванням і продажем газу.

Burisma розробляє 35 ліцензій на видобуток вуглеводнів у двох основних нафтогазових басейнах України. Дніпровсько-Донецький басейн протягом десятиріч забезпечував величезну кількість викопного палива, включаючи вугілля, нафту й газ. Карпатський басейн – ще один багатий регіон, який компанія сподівається розробляти в майбутньому.

Роль Burisma в газовій галузі країни

Burisma зуміла втримати лідируючі позиції в газодобувній промисловості України завдяки значним інвестиціям. Компанія також зробила технічні прориви в галузі сейсмічної розвідки та буріння, які дозволили майже вдвічі збільшити річний обсяг видобутку, що склав у 2014 році 692 млн. м3.

У 2016 році компанія виробила більше 1 млрд. м3 газу – 5% від загального річного обсягу видобутого в Україні газу, який склав 20,1 млрд. м3. Що стосується приватного сектору, то частка компанії склала 20% від загального обсягу в розмірі 4.1 млрд. м3. Burisma не зупиняється на досягнутому й бачить подальші перспективи для росту.

«Ми постійно інвестуємо в розвиток нових свердловин й цим самим робимо свій внесок в енергетичну незалежність України», – вважає радник ради директорів Burisma Group Вадим Пожарський.

Це важливий прорив, оскільки приватні виробники газу добули всього 2,0 млрд. м3 в 2009 році і 2,1 млрд. м3 в 2010 році

«Газовидобувна галузь зможе стрімко розвиватися тільки якщо приватні компанії будуть брати на себе ініціативу», – додав пан Пожарський. «Збільшення обсягу інвестиції та запровадження інновації стануть природним наслідком цього процесу. Перед нами непросте завдання, але ми працюємо над тим, щоб стати ключовою силою в модернізації енергетичної галузі, а також спонукати до активних дій інші приватні компанії».

Чи могла б Україна стати нетто-експортером газу?

Підписання низки угод могло б у майбутньому зробити Україну нетто-експортером газу для інших європейських країн. Україна має достатньо природних ресурсів, але дістати їх із-під землі та підготувати до використання – завдання складне.

Цього року Burisma запустила найпотужніший в Україні буровий станок, вантажопідйомність якого складає 680 метричних тонн. Буровий станок був виготовлений американською компанією Service King Manufacturing Inc. Він дає можливість бурити свердловини глибиною до 10000 метрів.

Виконавчий директор з українських операцій Тарас Бурдейний сказав, що нове обладнання допоможе Burisma в 2017 році пробурити 20 свердловин. Це значним чином збільшить обсяг виробництва й сприятиме виконанню плану енергетичної безпеки України. Компанія публічно заявила про свою мету видобути 1,5 млрд. м3 газу в 2017 році.

Burisma активно закликає уряд України підвищувати прозорість у сфері ліцензування, що має сприяти поліпшенню умов для бізнесу, який привертає більше прямих іноземних інвестицій.

Приватні виробники будуть стимулювати конкуренцію

Приватні виробники, безсумнівно, будуть рушійною силою українського ринку в найближчі роки, що створить конкуренцію й знизить ціну на газ для кінцевих споживачів.

Пан Пожарський сказав, що ця позитивна тенденція може мати подальший розвиток за умови серйозної підтримки з боку центральних та місцевих державних органів України.

«Більш злагоджена координація між приватним сектором, державними енергетичними компаніями, урядом і міжнародною спільнотою може зробити енергетичну незалежність України реальною», – сказав він.

Радник Ради директорів Burisma: «Підтримка та інвестиції США мають вирішальне значення»

Burisma запросила до Ради Директорів колишнього президента Польщі Олександра Кваснєвського, американського юриста й сина колишнього віце-президента США Джо Байдена Хантера Байдена і колишнього директора Контртерористичного центру ЦРУ Джозефа Кофер Блека.

Пан Пожарський заявив, що ці зміни стали свого роду заявою про наміри.

«Наші дії зміцнюють зв’язок України зі світовими політичними та економічними лідерами й допомагають компанії впевнено тримати курс на першість в межах країни й вести активну боротьбу проти впливу Росії», – сказав Вадим Пожарський.

Варто зауважити, що в січні 2017 року Burisma почала встановлювати стійкі відносини з міжнародною академічною та політичною спільнотою, підписавши угоду про співпрацю з Атлантичною радою США (Atlantic Council) для розробки програм з розширення трансатлантичних відносин, одночасно приділяючи пильну увагу енергетичній безпеці та суміжним питанням.

Співпраця з ЄС заради енергетичної безпеки

Увага Burisma до енергетичної безпеки України вийшла за межі країни й сьогодні компанія активно працює на міжнародному ринку. 

У 2014 році Burisma заснувала щорічний Форум з енергетичної безпеки в Монако в партнерстві з Фондом Князя Монако Альберта II і Фондом Олександра Кваснєвського Amicus Europae. Серед основних доповідачів: колишній віце-канцлер Німеччини Йошка Фішер, колишній комісар ЄС з енергетики Андріс Пієбалгс і колишній заступник секретаря США з енергетики Ті Джей Глаутьер.

Захід став однією з найбільших у світі публічних дипломатичних платформ, покликаних підвищувати рівень обізнаності про енергетичну безпеку та використання відновлюваних джерел енергії.

За словами Вадима Пожарського, форум – це унікальне місце, яке об’єднує лідерів усіх сторін за ідеєю європейської енергетичної незалежності.

«Ми створили форум, аби він став платформою для обміну поглядами та обговорення ідей, які сприятимуть комплексному та довгостроковому формуванню нової стратегії енергетичної безпеки. Одним з наших ключових послань світу є те, що приватний сектор, не лише в Україні, але й в інших країнах, повинен взяти на себе ініціативу, аби сприяти економічному зростанню і забезпечити енергетичну самодостатність».

Так Burisma демонструє міжнародному співтовариству, що приватний сектор України бачить своє майбутнє в ЄС. Це також доводить, що приватні компанії можуть стимулювати зростання галузі й сприяти прозорості – процес, який зазвичай розглядається як прерогатива уряду держав пострадянського простору.

Незважаючи на серйозні економічні та стратегічні проблеми, які стоять перед Україною зараз та будуть присутні в найближчому майбутньому, у неї є можливість стати гідною наслідування моделлю розвитку. Але для цього уряд і приватні підприємства матимуть спільно докласти зусиль для досягнення результату.